پلاسکوی ما

     

فرض کنید پلاسکو همچنان استوار بود و با رعایت استانداردهای سخت گیرانه تبدیل به نماد پایداری یک بنای قدیمی در دنیا می شد. فرض کنید یک نهاد معتبر بین المللی که در زمینه ی معماری و ساختمان سازی فعالیت می کند و دارای سابقه ای طولانی و اعتباری جهانی وجود داشت و تصمیم می گرفت به این ساختمان به علت رعایت تمامی جوانب احتیاط جایزه ای ارزنده اهدا کند و از این پس نمادی با عنوان پلاسکوپرایز هر ساله به ساختمان های مرتفعی که قدمتی بالای نیم قرن دارد و در عین حال به علت بهره برداری مناسب و رعایت استانداردهای جهانی همچنان مستحکم و با کاربری مناسب باقی مانده اند اهدا کند.

فرض کنید به مناسبت راه اندازی این جایزه ی مهم بین المللی نامه ای از طرف این نهاد معتبر جهانی به ایران فرستاده می شد و از ما می خواست که نماینده ای را از طرف سازمانی که مسئولیت مستقیم نگهداری و رعایت استانداردهای این ساختمان مهم را بر عهده داشته است به آن ها معرفی کنیم. این نماینده در اولین سال برگزاری این همایش سخنران افتتاحیه خواهد بود و به تشریح فرآیندهای پیچیده ای که منجر به استواری و بهره برداری بلندمدت این ساختمان گردیده است می پردازد. در این مراسم ساختمان پلاسکو به شایستگی به عنوان نمادی از پایداری ساختمان های کهن برای اولین بار برنده ی این برند معتبر جهانی می شود. شخصی که از طرف ایران به این نهاد معرفی می شود قرار است در سال های پیش رو نیز به عنوان نماینده ی دائمی در مقر این سازمان حضور داشته باشد و با بررسی واجدین شرایط و برعهده گرفتن دیگر امور اجرایی این مراسم معتبر را مدیریت نماید.

پس از وصول این نامه از طریق سفارت کشوری که اتفاقا وظیفه ی نامه رسانی را نیز برعهده داشت- مسئولین کشوری جلسه ای را با حضور نمایندگان احتمالی از بخش های مختلف برگزار کردند تا از میان آن ها فردی شایسته که بیشترین بار مسئولیتی را بر عهده داشته است انتخاب نمایند و او را به این افتخار جهانی نائل آورند. در ادامه به خلاصه ای از سخنان چند تن از افراد حاضر در این جلسه خواهیم پرداخت:

-         جناب آقای دکتر پلاسکوزاده نماینده ی معرفی شده از طرف دولت: درست است که عمر این دولت به درازای استواری و سرزندگی این ساختمان نیست اما انکار تاثیرگذاری گسترده و موثر نهادهای دولتی بر پایداری این ساختمان امری است غیرقابل انکار. چه کسی می تواند تاثیر مستقیم نهادهای دولتی را بر پایدارسازی این ساختمان نادیده بگیرد. بر فرض وجود تاثیرات دیگر نهادها باید این پرسش مطرح شود که بودجه ی آن ها از کجا تامین شده است. آیا با حذف ردیف بودجه های کلان دولتی از دیگر اداره جات دخیل در این امر کاری برمی آمد. به همین دلیل و با همین رویکرد پیشنهاد می دهم خود من را به آن کشور به عنوان نماینده اعزام نمایید تا با پایان یافتن عمر دولت که زیاد هم نمانده است بنده بتوانم همچنان سرمنشا اثرات و خیرات بی پایانی باشم به فضل پروردگار.

-         جناب آقای مهندس سرهنگ پلاسکوباف نماینده ی محترم معرفی شده از طرف شهرداری: اصلا شما ببینید این ساختمان در کجا واقع شده است. از هرکسی بپرسید خیلی ساده جواب میده. توی شهر. شهر دست کیه. شهرداری. من کی ام؟ نماینده ی شهرداری. اصلا فلسفه ی وجودی اصل این جلسه رو بنده متوجه نمی شم. در حالی که همکارن خدوم بنده هم اکنون در حال عرق ریختن برای خدمت بی شائبه به همشهریان عزیز تهرانی هستند شما عزیزان در این مکان که متعلق به شهر تهران است و در نهایت مال خودمان است دور هم گرد آمده اید و برای امری به این واضحی وقت همدیگر را تلف می نمایید. راستش غریبه که این جا نیست من هم از این همه خدماتی که در این سالیان طولانی به شهر شما داده ام احساس رضایت و کفایت می کنم و بدم نمی آید آب و هوایی عوض کنم و در کشوری غریب و به دور از خاک عزیز میهنم مدتی را به خدمت در آن نهاد بین المللی بگذرانم و با روحیه ای جهادی و با نشاط برای انتخابات ریاست جمهوری دوره ی بعد در خدمت هموطنان عزیز باشم و مانند تهران- ایران را این بار آباد کنم برای شما ان شاالله.

-         جناب آقای پلاسکوکیا نماینده ی معرفی شده از طرف مالک ساختمان: دوستان ملاحظه کنید. این برگه رو من به تعداد افراد حاضر در جلسه کپی کردم و هم اکنون در زیر همون ظرف میوه ای که جلویتان قرار گرفته است قرار دارم. ملاحظه کنید. این چیه. احسنت سند ساختمان. به نام کیه. تموم شد رفت. حالا کار نداریم قبلش ما از کی گرفتیم و بعدش چی میشه. لحظه را دریابید. از همین محل دریافت اجاره های نجومی از مستاجرین این ساختمان بوده است که تجهیزات فوق پیشرفته ی ایمن سازی در ساختمان نصب شده است. این پایدارسازی ساختمان از کجا آب خورده است. بنده تعجب می کنم از نماینده ی دولت در این جلسه. نه تنها شما ریالی به ما در این امر کمک مالی و معنوی نکرده اید بلکه نماینده های مالیات و بیمه و بانک و چندتا جای دیگر در محل ساختمان اسکان دائمی داشتند و هر روز با بالا رفتن کرکره ها قیمت های درخواستی خودشان را نیز بالاتر می بردند. اگر کسی از نمایندگان حاضر در این جلسه شکی در این امور دارد خودم شخصا به خدمتش می رسم.

-         سرکار خانم پلاسکودوزان نماینده ی معرفی شده از طرف کسبه ی ساختمان: هیچ جایی مثل خانه ی آدم نمی شود. تمامی کسبه ی محترم این ساختمان متر به متر آن را مانند خانه ی خودشان می دیدیدند. مثل یک گل نازک طبع از آن نگهداری می کردند و مثل رنگین کمان هر طبقه ی آن را چشم نواز کرده بودند. اگر این مراقبت و نگهداری روزانه از طرف کسبه ی محترم نبود شما شاهد این ساختمان به این استواری و ایمنی نبودید. در ضمن معرفی یک نماینده ی خانم در مجموع می تواند وجهه ی بین المللی کشور عزیز ما در دنیا بهبود ببخشد و باعث ایجاد نگاهی نو و تمیز به کشور ما گردد.

هر چند نمایندگان دیگری از برخی از دیگر نهادهای مسئول و مرتبط در جلسه حضور داشتند اما به علت فرارسیدن وقت نهار جلسه کلا تعطیل شد. اما خبرهایی به گوش ما به درستی رسیده است که شب قبل از برگزاری این جلسه- نماینده ی نهایی از طرف نهادی بالادست معرفی شده بود و این جلسه ی فرمایشی برای شنیدن نقطه نظرات مختلف و داشتن تنوع آرا و عقاید صورت گرفته است که منجر به رسیدن به آرمان ها نیز خواهد شد به فضل خدا.

/ 0 نظر / 78 بازدید