شوشتر، چغازنبیل و شوش

 

شوشتر، چغازنبیل و شوش

از اهواز تا شوشتر مسافت زیادی نیست. سازه های آبی و پل بندهای این شهر شگفت انگیز است و به ثبت جهانی نیز رسیده است. شوشتر بزرگترین موزه بنای آبی دنیا است که از دوره ساسانی بر جای مانده است و نمونه ای عملی از مهندسی برجای مانده از آن زمان است. محوطه آبشارها و آسیابها در شرق شهر و در مسیر رود گرگر قرار دارد. کانال ها، پل ها و بندهای خاکی فراوانی در شهر وجود دارد که مجموعه ای بسیار زیبا و دیدنی را تشکیل داده است. آب و هوای مطلوب و مناظر زیبای شهر از دیگر برتری های شهر است. برای استراحت و خوردن غذا می توانید از خانه ی مستوفی و یا هتل گردشگری شهر استفاده نمایید. برای رفتن به محوطه باستانی چغازنبیل نیازی به رفتن به شهرهای بزرگ اطراف نیست. از همان شوشتر نیز می توان مستقیم به چغازنبیل رفت. برای این منظور از شمال غرب شهر خارج شوید و پس از دور زدن میدان امام حسین(ع)  وارد جاده ی اختصاصی کشت و صنعت کارون شوید. در دو طرف این جاده ی اختصاصی مزارع نیشکر قرار دارند که ماشین های مخصوص حمل آن ها را تا به حال در هیچ جاده ای ندیده اید. چشیدن شیرینی خاص یکی از این نیشکرها هم تجربه ی جالبی خواهد بود. تابلوهای راهنما شما را پس از طی حدود 40 کیلومتر به چغازنبیل می رساند. نیایشگاهی باستانی که در زمان عیلامی ها و در حدود 1250 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است و از جمله مکان هایی است که در یونسکو ثبت جهانی شده است.

شهر شوش دارای دو جاذبه ی معروف می باشد، یکی مقبره دانیال نبی پیامبر یهود می باشد که این روزها بیشتر شمایل یک امامزاده را پیدا کرده است و دیگری قلعه شوش(آکروپل) است که این دو تقریبا در کنار هم قرار دارند.

 

خرم آباد

جاده های جدیدی که در مسیر اندیمشک خرم آباد ساخته شده است راه را بسیار هموارتر کرده است و مسیرهای چند ساعته را به صورت قابل توجهی کوتاهتر نموده است. با چشم پوشی از عوارض های زیادی که در طول مسیر گرفته می شود این جاده ها دارای ایمنی و راحتی زیادی هستند. شهر خرم آباد را همگان با قلعه فلک الافلاک آن می شناسند. قلعه ای که در میانه ی شهر قرار گرفته است و بسیار زیبا و دیدنی می باشد. ارتفاع قلعه باعث شده تا شهر از آن بالا در دید وسیعی با مناظر زیبا باشد. دریاچه کیو و بام شهر از دیگر نقاط دیدنی آن است. آبشارهای اطراف شهر هم زیبایی های خاص خود را دارند که باید معمولا با مسافت های حدود 40 کیلومتری به بازدید آن ها رفت. بازگشت از خرم به سمت تهران مسیری تقریبا طولانی است که فرصت مناسبی برای یادآوری خاطرات این چند روز می باشد. 

/ 0 نظر / 81 بازدید